Haber

Çin, Tayvan Boğazı’ndaki ilişkilerde barış ve savaş arasında bir seçim yapılması gerektiğini söylüyor

PEKİN, 14 Haziran (Xinhua) — Çin Devlet Konseyi Tayvan İşleri Ofisi sözcüsü Zhu Fenglian, Tayvan Boğazı’nın iki yakası arasındaki ilişkilerde, barış ve savaş, refah ve düşüş olasılıkları arasında bir seçim olduğunu söyledi.

Çarşamba günü düzenlediği basın toplantısında Zhu, Tayvan’daki vatandaşları dikkatli düşünmeye çağırdı ve büyük ulusal çıkarları desteklemek ve 1992 Konsensüsüne ve barışçıl kalkınma yoluna bağlı kalmak veya görmezden gelmek ortasında gerçeği seçmeleri gerektiğini belirtti. 1992 Konsensüsüne ve barışçıl kalkınmaya karşı çıkan güçler ve faaliyetler.

Zhu, barışı korumanın, ortak kalkınmayı teşvik etmenin ve her iki tarafın insanlarına fayda sağlamanın gerçek yolunun, boğazın ortasındaki çıkarlarda barışçıl kalkınma yolu olduğunu vurguladı. Sözcü, bu yolun Boğaziçi’nin her iki yakasındaki soydaşların mevcut çıkarlarına, ortak iradesine ve mevcut eğilimlerine harika bir şekilde uyduğunu vurguladı.

Sözcü, gerçeklerin tek Çin ilkesine ve 1992 Mutabakatı’na saygı duymanın boğazın iki yakası arasındaki ilişkilerde barışçıl gelişme sağlamanın anahtarı olduğunu kanıtladığını söyledi.

Zhu, boğazın iki yakası arasındaki ilişkilerin ancak 1992 Mutabakatı’na bağlı kalınarak ilerleyip gelişeceğini, aksi takdirde gergin ve istikrarsız hale geleceğini kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu